Product WKC 4.5T-*/S618/S771/S1353/S1406
Single-ended Cordset
Right angle Female Connector
Ident. no.: 777036431- Right angle Female M12 eurofast Connector

General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Design | Single-ended |
| Connector A | Female, M12 × 1, Right angle, A-code |
| Number of contacts | 5 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 250 V |
| Current | 4 A |
| Cable jacket | EX60, Black |
| Number of Conductors | 5 |
| Special Features | Tray cableExposed runShielded |
| Approvals | CSA C22.2 No. 182.3, CE, RoHS, UL Listed, UL 2238 |

