Product P-4 RKFV 40-489-*M-RSV 101
Hazardous Location Junction Box
4 Port
Ident. no.: 777038297- 7/8" minifast Junction Box
- 4 ports
- Side exit home run cable with 1 1/8" minifast
- Aluminum housing
General data
| Customs tariff number | 8536908530 |
| Country of origin | US |
| Weight | 1.1 g |
Technical Data
| Application | Hazardous Location |
| Number of ports | 4 |
| I/O Port | Female, 7/8″-16 UN |
| Signals Per Port | 1 |
| Homerun connector | Male, 1 1/8″-16 UN with cable, Side exit |
| Housing material | Aluminum |
| Voltage | 300 V |
| Current Per Port | 4 A |

