Product RJ45S FKSDX 860-*M/S3451
Ethernet Cordset
Extension Cordset
Ident. no.: 777044587- Female M12 eurofast Receptacle
- RJ45 Connector
General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 0 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Male, RJ45 |
| Number of contacts | 8 |
| Connector B | Female, M12 × 1, X-code |
| Number of contacts | 8 |
| Mounting type | Rear mount |
| Mounting Thread B | PG9 |
| Fieldbus Protocol | Ethernet |
| Voltage | 42 V |
| Current | 0.5 A |
| Cable jacket | TPE, Teal |
| Number of Conductors | 8 |
| Special Features | Shielded |
| Approvals | UL 1863, CSA C22.2 No. 233-09, CE, UKCA, RoHS |

