Product CONNECTOR,PDP,D9S
PROFIBUS-DP Field Wireable
D-Sub Connection
Ident. no.: A9421- Right angle Male D9S/D-sub Field Wireable
- 9 pins
- Insulation displacement termination
- Plastic housing

General data
| EAN | 4047101587357 |
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 42.64 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Fieldbus Protocol | PROFIBUS-DP |
| Connector A | Male, DB9, Right angle |
| Number of contacts | 9 |
| Connection mode | Insulation displacement terminal |
| Housing material | Plastic, PBT |
| Core cross-section/Clamping ability | 22 mm² |
| Voltage | 5 V |
| Current | 0.005 A |

