Product 8MB12Z-4-CS12H
Actuator and Sensor Junction Box
8 Port
Ident. no.: E8033447- M12 eurofast Junction Box
- 8 ports
- Side exit M23 multifast home run connector
- Plastic housing

General data
| EAN | 4047101666670 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27250313 -/- Communication interface, passive |
| Customs tariff number | 8536908530 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 305.03 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Number of ports | 8 |
| I/O Port | Female, M12 × 1 |
| Signals Per Port | 1 |
| Homerun connector | Male, M23 × 1, Side exit |
| Housing material | Plastic |
| Voltage | 250 V |
| Current Per Port | 2 A |
| Approvals | UL Listed, RoHS |

