Product VB2-FSW/FKW/FSW 45
PROFIBUS-DP Splitter
2 Branch
5-Wire
Ident. no.: U0095-2- Protection class: IP60
- 2x M12, Male, 5-pin, B-code
- M12, Female, 5-pin, B-code

General data
| EAN | 4047101486476 |
| Customs tariff number | 8536904000 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 44 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Y-splitter |
| Connector A | Male, M12 × 1, B-code |
| Connector B | Female, M12 × 1, B-code |
| Number of Drops/Branches | 2 |
| Fieldbus Protocol | PROFIBUS-DP |
| Voltage | 250 V |
| Trunk Current | 4 A |
| Approvals | RoHS |

