Product MFS 3131-0
Actuator and Sensor Field Wireable
1 3/8” Connection
Ident. no.: U0490- Straight Male 1/2" microfast Field Wireable
- 3 pins
- Screw termination
- Plastic housing
- Screw terminal Wire Termination
- Plastic housing

General data
| Customs tariff number | 8536904000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 25.19 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Male, 1/2″-20 UNF, Straight |
| Number of contacts | 3 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Plastic, PA |
| Coupling nut/screw material | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Core cross-section/Clamping ability | 18 mm² |
| Voltage | 250 V |
| Current | 4 A |

