Product DBS 8151-0
Actuator and Sensor Field Wireable
M12 Connection
Ident. no.: U0800- Straight Male M12 eurofast Field Wireable
- 5 pins
- Screw termination
- Plastic housing
- Dual cable
- Screw terminal Wire Termination
- Plastic housing

General data
| EAN | 4047101709377 |
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | HU |
| Weight | 24.97 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Male, M12 × 1, Straight, A-code |
| Number of contacts | 5 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Plastic, PA |
| Coupling nut/screw material | Plastic, PA, Nickel-plated |
| Core cross-section/Clamping ability | 18 mm² |
| Voltage | 125 V |
| Current | 4 A |

