Product B 5143-0
Actuator and Sensor, Field-Wireable
M8 × 1 Female Connector, Straight
Ident. no.: U0879-55- M8 connection
- Rated voltage: 75 VDC 60 VAC
- M8 female connector, straight, 4-pin
- Plastic housing
- Protection class: NEMA 1, 3, 4, 6P, IEC IP67
- 4 Pins
- Screw terminal Wire Termination
- Plastic Housing
- Screw terminal Wire Termination
- Plastic housing

General data
| EAN | 4047101675047 |
| Customs tariff number | 8536904000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 11.12 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Female, M8 × 1, Straight |
| Number of contacts | 4 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Plastic, PBT |
| Coupling nut/screw material | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Acceptable cable diameter | 3.5…5 mm |
| Core cross-section/Clamping ability | 0.14…0.5 mm² |
| Current | 4 A |
| Approvals | RoHS |

