Product RSM RKM 50-1M/S90-SP
Actuator and Sensor Cordset
Extension Coil Cordset
Ident. no.: U0880-07- Straight Male 7/8″ minifast Connector
- Straight Female 7/8″ minifast Connector

General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 372.21 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Male, 7/8″-16 UN, Straight |
| Number of contacts | 5 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Connector B | Female, 7/8″-16 UN, Straight |
| Number of contacts | 4 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 600 V |
| Current | 9 A |
| Length (L) | 1.0 m |
| Cable jacket | TPU, Yellow |
| Number of Conductors | 5 |
| Approvals | CE, RoHS |

