Product CMBS 8181-0
Actuator and Sensor Field Wireable
M12 Connection
Ident. no.: U0885-24- Straight Male M12 eurofast Field Wireable
- 8 pins
- Screw termination
- Metal housing
- Shielded
- Screw Terminal Wire Termination
- Die-cast Zinc Housing/Coupling Nut
- Shielded

General data
| EAN | 4047101567304 |
| Customs tariff number | 8536904000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 45 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Male, M12 × 1, Straight, A-code |
| Number of contacts | 8 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Brass, GD-Zn, nickel-plated |
| Coupling nut/screw material | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Core cross-section/Clamping ability | 0.14…22 mm² |
| Voltage | 60 V |
| Current | 2 A |
| Approvals | RoHS |

