Product FKM FS 57/M12
DeviceNet™ Receptacle
Panel Feed-through
Ident. no.: U1136- Female M12 eurofast Receptacle
- Male M12 eurofast Receptacle
General data
| EAN | 4047101021844 |
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 44 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Female, M12 × 1, A-code |
| Number of contacts | 5 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Mounting orientation | Front mount |
| Mounting thread | M12 × 1 |
| Connector B | Male, M12 × 1, A-code |
| Number of contacts | 5 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Mounting type | Rear mount |
| Mounting Thread B | M12 × 1 |
| Fieldbus Protocol | DeviceNet |
| Voltage | 150 V |
| Current | 4 A |

