Product BS 8151-0/8-11MM
Actuator and Sensor Field Wireable
M12 Connection
Ident. no.: U2-02019- Straight Male M12 eurofast Field Wireable
- 5 pins
- Screw termination
- Plastic housing
- Screw terminal Wire Termination
- Plastic housing

General data
| Customs tariff number | 8536904000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 28.37 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Male, M12 × 1, Straight, A-code |
| Number of contacts | 5 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Brass, PBT |
| Coupling nut/screw material | Plastic, PA, Nickel-plated |
| Core cross-section/Clamping ability | 18 mm² |
| Voltage | 60 V |
| Current | 4 A |

