Product KB 3T-1.2-SB 3T/S90-SP
Actuator and Sensor Cordset
Extension Coil Cordset
Ident. no.: U2-02061- Straight Female 1/2″ microfast Connector
- Straight Male 1/2″ microfast Connector

General data
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Weight | 182.93 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Female, 1/2″-20 UNF, Straight |
| Number of contacts | 3 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Connector B | Male, 1/2″-20 UNF, Straight |
| Number of contacts | 3 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 250 V |
| Current | 4 A |
| Length (L) | 1.0 m |
| Cable jacket | TPU, Yellow |
| Number of Conductors | 3 |
| Approvals | CE, RoHS |

