Product BS 8157-0/PG9
DeviceNet Field Wireable
M12 Male, Straight
Ident. no.: U2-02853- Straight Male M12 eurofast Field Wireable
- 5 pins
- Spring clamp termination
- Plastic housing

General data
| EAN | 4047101675061 |
| Customs tariff number | 8536904000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 21.11 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Fieldbus Protocol | DeviceNet |
| Connector A | Male, M12 × 1, Straight, A-code |
| Number of contacts | 5 |
| Connection mode | Tension spring connection |
| Housing material | Plastic, PA |
| Coupling nut/screw material | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Core cross-section/Clamping ability | 20 mm² |
| Voltage | 125 V |
| Current | 4 A |
| Approvals | RoHS |

