Product BS 81121-0/PG9
Actuator and Sensor Field Wireable
M12 Connection
Ident. no.: U2-02854- Straight Male M12 eurofast Field Wireable
- 12 pins
- Solder termination
- Plastic housing

General data
| Customs tariff number | 8536904000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 19.75 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Male, M12 × 1, Straight, A-code |
| Number of contacts | 12 |
| Connection mode | Solder contact |
| Housing material | Plastic, PA |
| Coupling nut/screw material | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Core cross-section/Clamping ability | 24 mm² |
| Voltage | 30 V |
| Current | 1 A |
| Approvals | RoHS |

