Product CMBSD 8241-0/PG9
Ethernet Field Wireable
Ident. no.: U2-03888- Right angle Male M12 eurofast Field Wireable
- 5 pins
- Screw termination
- Metal housing
- Shielded

General data
| Customs tariff number | 8536904000 |
| Country of origin | HU |
| Weight | 66.04 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Fieldbus Protocol | Ethernet |
| Connector A | Male, M12 × 1, Right angle, D-code |
| Number of contacts | 4 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Brass |
| Coupling nut/screw material | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Core cross-section/Clamping ability | 18 mm² |
| Voltage | 250 V |
| Current | 4 A |

