Product P-4 RKFV 40-RSFV100
Passive Actuator/Sensor Junction Box, 4 Ports
7/8” minifast I/O Ports
Ident. no.: U2-04198- 7/8" minifast Junction Box
- 4 ports
- Side exit 1 1/8" minifast home run connector
- Aluminum housing
- I/O port: 4-pin

General data
| EAN | 4047101627688 |
| Customs tariff number | 8536908530 |
| Country of origin | US |
| Weight | 585 g |
Technical Data
| Application | Hazardous Location |
| Number of ports | 4 |
| I/O Port | Female, 7/8″-16 UN |
| Number of contacts | 4 |
| Signals Per Port | 1 |
| Homerun connector | Male, 1 1/8″-16UN, Side exit |
| Number of contacts | 10 |
| Housing material | Aluminum |
| Voltage | 300 V |
| Current Per Port | 7 A |
| Approvals | FM Div.1, FM Div.2 |

