Product CSS 82-0
Power Field Wireable
M23 Connection
Ident. no.: U2-04275- Straight Male M23 powerfast Field Wireable
- 8 pins
- Crimp wire termination
- Metal housing

General data
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 94.87 g |
Technical Data
| Application | Power (>11 Amps) |
| Connector A | Male, M23 × 1, Straight |
| Number of contacts | 8 |
| Connection mode | Crimp connection |
| Housing material | Brass |
| Coupling nut/screw material | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Core cross-section/Clamping ability | 12 mm² |
| Voltage | 600 V |
| Current | 24 A |

