Product CMS 5131-0
Actuator and Sensor Field Wireable
M8 threaded Connection
Ident. no.: U2-04647- Straight Male M8 picofast Field Wireable
- 3 pins
- Solder termination
- Metal housing
- Shielded

General data
| Customs tariff number | 8536904000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 18.16 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Male, M8 × 1, Straight |
| Number of contacts | 3 |
| Connection mode | Solder contact |
| Housing material | Brass |
| Coupling nut/screw material | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Core cross-section/Clamping ability | 24 mm² |
| Voltage | 60 V |
| Current | 4 A |
| Approvals | RoHS |

