Product CMS 81121-0
Actuator and Sensor Field Wireable
M12 Connection
Ident. no.: U2-04984- Straight Male M12 eurofast Field Wireable
- 12 pins
- Solder termination
- Metal housing
- Shielded

General data
| EAN | 4047101565829 |
| Customs tariff number | 8536904000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 40.85 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Male, M12 × 1, Straight, A-code |
| Number of contacts | 12 |
| Connection mode | Solder contact |
| Housing material | Brass |
| Coupling nut/screw material | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Core cross-section/Clamping ability | 24 mm² |
| Voltage | 30 V |
| Current | 2 A |
| Approvals | RoHS |

