Product P-RSF 40-0.5 W/LN
Hazardous Location Receptacle
Front Mount
Ident. no.: U2-07770- Male 7/8″ minifast Receptacle

General data
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 72.17 g |
Technical Data
| Application | Hazardous Location |
| Design | Single-ended |
| Connector A | Male, 7/8″-16 UN |
| Number of contacts | 4 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Mounting orientation | Front mount |
| Mounting thread | 1/2″-14 NPSM |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 600 V |
| Current | 9 A |
| Length (L) | 0.5 m |
| Number of Conductors | 3 |
| Approvals | FM Div.2, CSA Div. 2, CSA C22.2 No. 182.3, CE, RoHS, UL Listed, UL 2238 |

