Product BSWK 8141-0
M12 Connection
Ident. no.: U2-08612- 4 Pins
- Screw terminal Wire Termination
- Plastic Housing
- Reverse keyway (B-code)
- Screw terminal Wire Termination
- Plastic housing

General data
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Weight | 16.34 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Male, M12 × 1, Straight |
| Number of contacts | 5 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Plastic, PBT |
| Coupling nut/screw material | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Core cross-section/Clamping ability | 18 mm² |
| Voltage | 250 V |
| Current | 4 A |

