Product RSFV RKFV 60/22
Actuator and Sensor Receptacle
Panel Feed-through
Ident. no.: U2-11171- Male 7/8″ minifast Receptacle
- 7/8″ minifast Receptacle

General data
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1100 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Male, 7/8″-16 UN |
| Number of contacts | 6 |
| Housing material/finish | Stainless Steel, Passivated |
| Mounting orientation | Front mount |
| Mounting thread | 7/8″-16 UN |
| Connector B | Female, 7/8″-16 UN |
| Number of contacts | 6 |
| Housing material/finish | Stainless Steel, Passivated |
| Mounting type | Rear mount |
| Mounting Thread B | 7/8″-16 UN |
| Voltage | 600 V |
| Current | 9 A |
| Approvals | CSA C22.2 No. 182.3, CE, RoHS, UL Listed, UL 2238 |

