Product BSV 8151-0/PG9
Actuator and Sensor Field Wireable
Male Connector M12 × 1, Straight
Ident. no.: U2-11225- Straight Male M12 eurofast Field Wireable
- 5 pins
- Screw termination
- Plastic housing
- Screw-clamp terminal
- A-coding
- 5-pin
- PG9 screw-in thread
- Cable feedthrough 6.0…8.0 mm
General data
| EAN | 4047101304268 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27279201 -/- Connectivity (accessories sensors) |
| Customs tariff number | 8536904000 |
| Country of origin | HU |
| Weight | 25 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Male, M12 × 1, Straight, A-code |
| Number of contacts | 5 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Mounting thread | PG9 |
| Housing material | Plastic, PA |
| Coupling nut/screw material | Stainless Steel, 1.4404, Passivated |
| Acceptable cable diameter | 6…8 mm |
| Core cross-section/Clamping ability | 18 mm² |
| Voltage | 60 V |
| Current | 4 A |

