Product B 8141-0/PG9/LABEL
Actuator and Sensor Field Wireable
M12 Connection
Ident. no.: U2-12961- Straight Female M12 eurofast Field Wireable
- 4 pins
- Screw termination
- Plastic housing
- M12, Female, Straight, 4-pin
- PG9 screw-in thread
- Cable feedthrough 6.0…8.0 mm

General data
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 15.66 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Female, M12 × 1, Straight, A-code |
| Number of contacts | 4 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Plastic, PA |
| Coupling nut/screw material | Plastic, PA |
| Acceptable cable diameter | 6…8 mm |
| Core cross-section/Clamping ability | 0.14…18 mm² |
| Voltage | 250 V |
| Current | 4 A |
| Approvals | UL Recognized, RoHS |

