Product B 8151-0/PG9/LABEL
Actuator and Sensor Field Wireable
M12 Connection
Ident. no.: U2-12966- Straight Female M12 eurofast Field Wireable
- 5 pins
- Screw termination
- Plastic housing
- M12, Female, Straight, 5-pin
- PG9 screw-in thread
- Cable feedthrough 6.0…8.0 mm

General data
| EAN | 4047101565188 |
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 18 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Female, M12 × 1, Straight, A-code |
| Number of contacts | 5 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Plastic, PA |
| Coupling nut/screw material | Plastic, PA |
| Acceptable cable diameter | 6…8 mm |
| Core cross-section/Clamping ability | 0.14…18 mm² |
| Voltage | 60 V |
| Current | 4 A |
| Approvals | UL Recognized, RoHS |

