Product BS 4140-0/9/ASI
AS-Interface Field Wireable
7/8” Connection
Ident. no.: U2-13618- Straight Male 7/8″ minifast Field Wireable
- 4 pins
- Screw termination
- Plastic housing
- 7/8” Male, Straight, 4-pin
- Plastic Housing
- Screw terminal Wire Termination
- Plastic housing

General data
| Customs tariff number | 8536904000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 47.89 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Fieldbus Protocol | AS-Interface |
| Connector A | Male, 7/8″-16 UN, Straight |
| Number of contacts | 4 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Plastic, PA |
| Coupling nut/screw material | Zinc, CuZn, Nickel-plated |
| Core cross-section/Clamping ability | 16 mm² |
| Voltage | 250 V |
| Current | 9 A |
| Approvals | UL Recognized, RoHS |

