Product BMSWS 8151-8.5/PDP
PROFIBUS-DP Field Wireable
M12 Connection
Ident. no.: U2-13627- Straight Male M12 eurofast Field Wireable
- 5 pins
- Screw termination
- Metal housing
- Shielded
- Screw Terminal Wire Termination
- Die-cast Zinc Housing/Coupling Nut
- Shielded
- M12, Male, Straight, 5-pin

General data
| EAN | 4047101453362 |
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 46 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Fieldbus Protocol | PROFIBUS-DP |
| Connector A | Male, M12 × 1, Straight, B-code |
| Number of contacts | 5 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Brass, GD-Zn, nickel-plated |
| Coupling nut/screw material | Zinc, GD-Zn, Nickel-plated |
| Core cross-section/Clamping ability | 0.14…18 mm² |
| Voltage | 125 V |
| Current | 4 A |
| Approvals | RoHS |

