Product BK 22-0
Power Field Wireable
M16 Connection
Ident. no.: U2-14091- Straight Female M16 powerfast Field Wireable
- 2 pins
- Screw termination
- Plastic housing
- Screw terminal Wire Termination
- Plastic housing

General data
| EAN | 4047101565126 |
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 38.13 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Female, M16 × 0.75, Straight |
| Number of contacts | 2 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Plastic, PA |
| Coupling nut/screw material | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Core cross-section/Clamping ability | 12 mm² |
| Voltage | 600 V |
| Current | 18 A |

