Product BS 4151-0/9/DNET/C1265
DeviceNet Field Wireable
Ident. no.: U2-17348- Straight Male 7/8″ minifast Field Wireable
- 5 pins
- Screw termination
- Plastic housing
General data
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Weight | 54.47 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Fieldbus Protocol | DeviceNet |
| Connector A | Male, 7/8″-16 UN, Straight |
| Number of contacts | 5 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Plastic, PBT |
| Coupling nut/screw material | Zinc, Nickel-plated |
| Core cross-section/Clamping ability | 16 mm² |
| Voltage | 250 V |
| Current | 9 A |

