Product PKG 4M-1-PSG 4M/S90-SP
Actuator and Sensor Cordset
Extension Coil Cordset
Ident. no.: U2-17668- Straight Female M8 picofast Connector
- Straight Male M8 picofast Connector

General data
| EAN | 4047101690378 |
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1100 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Female, M8 × 1, Straight |
| Number of contacts | 4 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Connector B | Male, M8 × 1, Straight |
| Number of contacts | 4 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Voltage | 125 V |
| Current | 4 A |
| Length (L) | 1.0 m |
| Cable jacket | TPU, Black |
| Number of Conductors | 4 |
| Approvals | CSA C22.2 No. 182.3, CE, RoHS, UL Listed, UL 2238 |

