Product CMBSD 8141-0
Ethernet Field Wireable
M12 Connection
Ident. no.: U2-18483- Screw Terminal Wire Termination
- Die-cast Zinc Housing/Coupling Nut
- Shielded
- M12, Male, Straight, 4-pin, D-code
- PG7 screw-in thread
- Cable feedthrough 4.0…6.0 mm

General data
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | HU |
| Weight | 50.16 g |
Technical Data
| Fieldbus Protocol | Ethernet, EtherNet/IP, Ethernet CAT5E, PROFINET |
| Connector A | Male, M12 × 1, Straight, D-code |
| Number of contacts | 4 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Die-cast Zinc, GD-Zn, nickel-plated |
| Coupling nut/screw material | Die-cast Zinc, GD-Zn, Nickel-plated |
| Acceptable cable diameter | 4…6 mm |
| Core cross-section/Clamping ability | 0.14…0.75 mm² |
| Voltage | 250 V |
| Current | 4 A |
| Approvals | RoHS |

