Product BSV 8181-0
Actuator and Sensor Field Wireable
Ident. no.: U2-18721- Straight Male M12 eurofast Field Wireable
- 8 pins
- Screw termination
- Plastic housing

General data
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Weight | 23.6 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Male, M12 × 1, Straight, A-code |
| Number of contacts | 8 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Plastic, PA |
| Coupling nut/screw material | Stainless Steel, Passivated |
| Core cross-section/Clamping ability | 22 mm² |
| Voltage | 75 V |
| Current | 2 A |

