Product B 8181-0/4-6MM
Actuator and Sensor Field Wireable
M12 Connection
Ident. no.: U2-19259- Straight Female M12 eurofast Field Wireable
- 8 pins
- Screw termination
- Plastic housing
- PG9 screw-in thread
- Cable feedthrough 6.0…8.0 mm
- M12, Female, Straight, 8-pin
- Screw terminal Wire Termination
- Plastic housing
- Die-cast Zinc coupling nut
- UL approval

General data
| Customs tariff number | 8536904000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 27.24 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Female, M12 × 1, Straight, A-code |
| Number of contacts | 8 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Plastic, PA |
| Coupling nut/screw material | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Core cross-section/Clamping ability | 0.14…22 mm² |
| Voltage | 75 V |
| Current | 2 A |
| Approvals | UL Recognized, CE, RoHS |

