Product CMBSX 8181-0
Ethernet Field Wireable
Ident. no.: U2-19270- Straight Male M12 eurofast Field Wireable
- 8 pins
- Plastic housing
- Shielded
General data
| EAN | 4047101564730 |
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 33 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Fieldbus Protocol | Ethernet |
| Connector A | Male, M12 × 1, Straight, X-code |
| Number of contacts | 8 |
| Connection mode | Insulation displacement terminal |
| Housing material | Plastic, PA |
| Coupling nut/screw material | Zinc |
| Core cross-section/Clamping ability | 22 mm² |
| Voltage | 48 V |
| Current | 0.5 A |

