Product FKSDD RJ45SF 44/ST
Panel Feed-through Receptacle
Female Receptacle to Female Receptacle
Rear Mount
Ident. no.: U2-21428- For Industrial Ethernet
- RJ45 on M12 x 1, 4-pin
- Admissible wall thickness: 1.5…3 mm
- Mounting thread: M16 x 1, 8-pin
- D-coding
- Voltage: 42 V
- RJ45, Female, Straight, 8-pin, Shielded

General data
| EAN | 4047101455540 |
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 47 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Panel feedthrough |
| Connector A | Female, M12 × 1, Straight, D-code |
| Number of contacts | 4 |
| Connector body | Die-cast Zinc, GD-Zn, nickel-plated, Black |
| Housing material/finish | Die-cast zinc, GD-Zn, Nickel-plated |
| Mounting orientation | Rear mount |
| Mounting thread | M16 × 1.5 |
| Connector B | Female, RJ45, Straight |
| Number of contacts | 8 |
| Housing material/finish | Die-cast zinc, GD-Zn, Nickel-plated |
| Fieldbus Protocol | Ethernet |
| Voltage | 48 V |
| Current | 0.2 A |
| Protection class (When coupled) | IP67 |
| Approvals | RoHS |

