Product BS 5233-0
Actuator and Sensor Field Wireable
M8 × 1, Male, Right Angle
Ident. no.: U2-31428- 3 Pins
- Insulation displacement Wire Termination
- Plastic Housing
- Screw terminal Wire Termination

General data
| EAN | 4047101563801 |
| Customs tariff number | 8536904000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 13.62 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Male, M8 × 1, Right angle |
| Number of contacts | 3 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Plastic, PBT |
| Coupling nut/screw material | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Acceptable cable diameter | 3.5…5 mm |
| Core cross-section/Clamping ability | 22 mm² |
| Current | 4 A |
| Approvals | RoHS |

