Product RKC RKC 5723-3M/S90-SP
Devicenet™ Coil Cordset
Extension Coil Cordset
Ident. no.: U2-31487- Straight Female M12 eurofast Connector
- Straight Female M12 eurofast Connector
General data
| EAN | 4047101633443 |
| Customs tariff number | 8544429090 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 1134.8 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Female, M12 × 1, Straight, A-code |
| Number of contacts | 5 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Connector B | Female, M12 × 1, Straight |
| Number of contacts | 5 |
| Coupling nut | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Fieldbus Protocol | DeviceNet |
| Voltage | 250 V |
| Current | 4 A |
| Length (L) | 3.0 m |
| Cable jacket | TPU, Gray |
| Number of Conductors | 4 |
| Special Features | Shielded |
| Approvals | CSA C22.2 No. 182.3, CE, RoHS |

