Product RSF RKF 57/22
DeviceNet™ Receptacle
Panel Feed-through
Rear Mount
Ident. no.: U2309-6- Male 7/8″ minifast Receptacle
- Female 7/8″ minifast Receptacle
- Design: 7/8" adapter
- 5-pin feedthrough male/female
- For use in CAN (DeviceNet, CANopen) applications
- Ampacity: 9 A
- Rated voltage: 600 V
- Temperature range: -40 °C…+105 °C
- Protection class: NEMA 1, 3, 4 and IEC IP67
- Temperature: -40…+80°C
- IEC IP67; NEMA 1, 3, 4
- Approvals: UL, CSA
- 7/8″ minifast, Male, Receptacle, 5-pin
- Mounting thread: 7/8″-16UN
- 7/8″ minifast, Female, Receptacle, 5-pin

General data
| EAN | 4047101021790 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27250391 -/- Decentralized periphery (parts) [AKP191002] |
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 102 g |
Technical Data
| Accessory type | Adapter |
| Device type | Wall feedthrough |
| Fieldbus Protocol | DeviceNet |
| Connector A | Male, 7/8″-16 UN, Straight |
| Connector B | Female, 7/8″-16 UN |
General data
| EAN | 4047101021790 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27250391 -/- Decentralized periphery (parts) [AKP191002] |
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 102 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Male, 7/8″-16 UN, Straight |
| Number of contacts | 5 |
| Connector body | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Mounting orientation | Front mount |
| Mounting thread | 7/8″-16 UN |
| Connector B | Female, 7/8″-16 UN |
| Number of contacts | 5 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Mounting type | Rear mount |
| Mounting Thread B | 7/8″-16 UN |
| Fieldbus Protocol | DeviceNet |
| Voltage | 600 V |
| Current | 9 A |
| Protection class (When coupled) | IP67 |
| Approvals | UL 2238, CSA C22.2 No. 182.3, CE, UKCA, RoHS |

