Product B 4151-0/9/DNET
DeviceNet Field Wireable
M12 Connection
Ident. no.: U3-01268- Straight Female 7/8″ minifast Field Wireable
- 5 pins
- Screw termination
- Plastic housing
- Screw terminal Wire Termination
- Plastic housing
- Die-cast Zinc coupling nut
- UL approval

General data
| Customs tariff number | 8536904000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 48.12 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Fieldbus Protocol | DeviceNet |
| Connector A | Female, 7/8″-16 UN, Straight, A-code |
| Number of contacts | 5 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Plastic, PBT |
| Coupling nut/screw material | Zinc, GD-Zn, Nickel-plated |
| Acceptable cable diameter | 6…8 mm |
| Core cross-section/Clamping ability | 16 mm² |
| Voltage | 600 V |
| Current | 9 A |
| Approvals | UL Recognized, CE, RoHS |

