Product B 4151-0/16/DNET
DeviceNet Field Wireable
Ident. no.: U3-01279- Straight Female 7/8″ minifast Field Wireable
- 5 pins
- Screw termination
- Plastic housing

General data
| Customs tariff number | 8536904000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 54.47 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Fieldbus Protocol | DeviceNet |
| Connector A | Female, 7/8″-16 UN, Straight |
| Number of contacts | 5 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Plastic, PBT |
| Coupling nut/screw material | Zinc, Nickel-plated |
| Core cross-section/Clamping ability | 16 mm² |
| Voltage | 600 V |
| Current | 9 A |

