Product RJ45SF RJ45SF 84 IP67
Ethernet Receptacle
Front Mount
Ident. no.: U3-10644- Straight Female RJ45 Connector
- Straight Female RJ45 Connector

General data
| EAN | 4047101562354 |
| Customs tariff number | 8538908180 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 39 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Double-ended |
| Connector A | Female, RJ45, Straight |
| Number of contacts | 8 |
| Mounting thread | 1 1/16″-18 UNEF |
| Connector B | Female, RJ45, Straight |
| Number of contacts | 8 |
| Mounting Thread B | 1 1/16″-18 UNEF |
| Fieldbus Protocol | Ethernet |
| Voltage | 42 V |
| Current | 1.5 A |
| Approvals | UL Listed, RoHS |

