Product 8MB12-4P2-CS12
Actuator and Sensor Junction Box
8 Port
Ident. no.: U3089- M12 eurofast Junction Box
- 8 ports
- Top exit M23 multifast home run connector
- Plastic housing
- LED (PNP circuit)
- I/O port (number of pins): 3-pin + PE

General data
| EAN | 4047101434071 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27250316 -/- Passive sensor/actuator junction |
| Customs tariff number | 8536908530 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 408 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Number of ports | 8 |
| Display switching state | LED, yellow |
| Switching function | PNP |
| I/O Port | Female, M12 × 1 |
| Number of contacts | 3+PE |
| Signals Per Port | 1 |
| Homerun connector | Male, M23 × 1, Top exit |
| Number of contacts | 12 |
| Housing material | Plastic, PA |
| Voltage | 48 V |
| Current Per Port | 2 A |
| Ampacity | 2 A per signal contact, total current 9 A |

