Product CSS 19-0
Actuator and Sensor Field Wireable
Male M23 × 1, Straight
Ident. no.: U4574-5- Straight Male M23 multifast Field Wireable
- 19 pins
- Solder termination
- Metal housing
- Cable feedthrough: 3.0…15.0 mm
- Terminal capacity: 0.08…1.0 mm²
General data
| EAN | 4047101198959 |
| eCl@ss-Code (V5.1.4): | 27279201 -/- Connectivity (accessories sensors) |
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 109 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Male, M23 × 1, Straight |
| Number of contacts | 19 |
| Connection mode | Solder contact |
| Housing material | Brass, GD-Zn |
| Coupling nut/screw material | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Acceptable cable diameter | 3…15 mm |
| Core cross-section/Clamping ability | 0.08…18 mm² |
| Voltage | 150 V |
| Current | 8 A |

