Product RKF 57-PCB KIT
Devicenet™ Receptacle
Front Mount
Ident. no.: U5514-21- Female 7/8″ minifast Receptacle

General data
| EAN | 4047101639483 |
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | MX |
| Weight | 50.38 g |
Technical Data
| Application | Data |
| Design | Single-ended |
| Connector A | Female, 7/8″-16 UN |
| Number of contacts | 5 |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Mounting orientation | Front mount |
| Housing material/finish | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Fieldbus Protocol | DeviceNet |
| Voltage | 600 V |
| Current | 9 A |
| Approvals | RoHS |

