Product CMBS 8151-0
Actuator and Sensor Field Wireable
M12 Connection
Ident. no.: U6111- Straight Male M12 eurofast Field Wireable
- 5 pins
- Screw termination
- Metal housing
- Shielded
- Screw Terminal Wire Termination
- Die-cast Zinc Housing/Coupling Nut
- Shielded
- M12, Male, Straight, 5-pin
- PG7 screw-in thread
- Cable feedthrough 4.0…6.0 mm

General data
| EAN | 4047101592801 |
| Customs tariff number | 8536694020 |
| Country of origin | HU |
| Weight | 46 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Male, M12 × 1, Straight, A-code |
| Number of contacts | 5 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Brass, GD-Zn, nickel-plated |
| Coupling nut/screw material | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Acceptable cable diameter | 4…6 mm |
| Core cross-section/Clamping ability | 0.14…18 mm² |
| Voltage | 60 V |
| Current | 4 A |
| Approvals | RoHS |

