Product CMBS 8141-0
Actuator and Sensor Field Wireable
Ident. no.: U6111-01- Straight Male M12 eurofast Field Wireable
- 4 pins
- Screw termination
- Metal housing
- Shielded

General data
| Customs tariff number | 8536904000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 44.48 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Male, M12 × 1, Straight, A-code |
| Number of contacts | 4 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Brass |
| Coupling nut/screw material | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Core cross-section/Clamping ability | 18 mm² |
| Voltage | 250 V |
| Current | 4 A |
| Approvals | RoHS |

