Product CMB 8151-0
Actuator and Sensor Field Wireable
M12 Connection
Ident. no.: U6112- Straight Female M12 eurofast Field Wireable
- 5 pins
- Screw termination
- Metal housing
- Shielded

General data
| EAN | 4047101664126 |
| Customs tariff number | 8536904000 |
| Country of origin | HU |
| Weight | 49.93 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Female, M12 × 1, Straight, A-code |
| Number of contacts | 5 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Brass |
| Coupling nut/screw material | Brass, CuZn, Nickel-plated |
| Core cross-section/Clamping ability | 18 mm² |
| Voltage | 60 V |
| Current | 4 A |
| Approvals | RoHS |

