Product BS 4231-0/9
Actuator and Sensor Field Wireable
7/8” Connection
Ident. no.: U6419-0- 7/8” Male, Right-angle, 3-pin
- Plastic Housing
- Screw terminal Wire Termination

General data
| EAN | 4047101561838 |
| Customs tariff number | 8536904000 |
| Country of origin | DE |
| Weight | 54 g |
Technical Data
| Application | Signal |
| Connector A | Male, 7/8″-16 UN, Right angle |
| Number of contacts | 3 |
| Connection mode | Screw/clamp connection |
| Housing material | Plastic, PBT |
| Coupling nut/screw material | Zinc-Aluminum, CuZn, Nickel-plated |
| Acceptable cable diameter | 6…8 mm |
| Voltage | 600 V |
| Current | 12 A |
| Approvals | UL Recognized, RoHS |

